ΚΕΡΑΣΟΧΩΡΙ Ν.ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ

ΚΩΣΤΑΣ ΒΕΛΛΗΣ

ΤΟ ΚΕΡΑΣΟΧΩΡΙ ΣΗΜΕΡΑ Α.Ο ΚΕΡΑΣΟΧΩΡΙΟΥ ΠΑΡΑΘΕΡΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΕΡΑΣΟΧΩΡΙΟΥ

Α.Ο ΚΕΡΑΣΟΧΩΡΙΟΥ

Η ομάδα ιδρύθηκε το 1988. Το όνομά της είναι αθλητικός όμιλος Κεράσοβου όνομα που οφείλεται στην παλιά ονομασία του χωριού (Κεράσοβο). Το 1989 έπαιξε μπάλα στην ένωση ποδοσφαιρικών σωματείων Φθιώτιδας διότι δεν είχαμε δική μας ένωση. Το 1990 ιδρύθηκε δική μας ποδοσφαιρική ένωση και παίζαμε μόνο με ομάδες της Ευρυτανίας, ομάδες στην Α' και Β' ερασιτεχνική κατηγορία. Την ποδοσφαιρική περίοδο 1992-1993 η ομάδα ανέβηκε στη Δ' εθνική. Ήταν ένα πρωτάθλημα περιφερειακό και αποτελούταν από τους νομούς Ευρυτανίας, Φθιώτιδας, Καρδίτσας, Τρικάλων, Χαλκίδας και Μαγνησίας. Σ'αυτή την κατηγορία δεν πήγε καλά η ομάδα γιατί οι αποστάσεις ήταν μεγάλες και δεν υπήρχαν αρκετά χρήματα αλλά και πολλοί καλοί παίχτες ώστε να μπορέσουμε να κρατηθούμε σ' αυτή την κατηγορία. Αναγκαστικά πέσαμε πάλι στο τοπικό πρωτάθλημα. Την περίοδο 1994-1995 ξαναπήγαμε στην Δ' κατηγορία αλλά είχαμε τα ίδια αποτελέσματα. Το 1996 η ομάδα δεν έπαιξε καθόλου μπάλα λόγω οικονομικών προβλημάτων που είχαν προκύψει από την προηγούμενη περίοδο. Από τότε και μέχρι το 2004 ήμαστε στην Α' τοπική κατηγορία και καταλήγαμε πάντα στις πρώτες πέντε θέσεις. Το 2004 φύγανε πολλοί παίχτες διότι δημιούργησε ο συνοικισμός Κρέντης δική του ομάδα. Από τότε και έπειτα είμαστε σταθερά στις τελευταίες θέσεις της κατηγορίας και το μέλλον της ομάδας είναι αμφίβολο μιας και δεν υπάρχουν νέα άτομα τα οποία θα μπορούσαν να ασχοληθούν. Σκεφτόμαστε να κάνουμε μεταγραφές όπως κάναμε και φέτος αλλά είναι πολύ δύσκολο μιας και κάθε χωριό στη γύρω περιοχή έχει και τη δική του ομάδα. Οι παίχτες που μένουν ελεύθεροι ζητούν πολλά χρήματα τα οποία εμείς δεν έχουμε για να δώσουμε. Για όλους αυτούς τους λόγους είναι πραγματικά δύσκολο να παραμείνει ομάδα ποδοσφαίρου στο χωριό μας.

του μαθητή Θανάση Γκαρίλα

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ 2006-2007