ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ

ΚΕΙΜΕΝΑ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ

ΚΕΙΜΕΝΑ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ

ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Το Δημοτικό Σχολείο Κερασοχωρίου χτίστηκε το 1925. Ένα σχολείο το οποίο φαίνεται πως είναι παλιό από τους μεγάλους πέτρινους τοίχους. Κι ώμος είναι τόσο ομοιόμορφα κτισμένο. Σήμερα 82 χρόνια μετά οι μόνες αλλαγές που χρειάστηκε να γίνουν είναι τα παράθυρα το ταβάνι και τα φώτα. Στο σχολείο διδάσκονται 13 μαθητές από τη δευτέρα μέχρι και την έκτη τάξη. Τα παιδιά έχουν τη δυνατότητα να διδάσκονται επιπλέον Πληροφορική, Χορό, Γυμναστική και Αγγλικά. Το σχολείο έχει δύο μεγάλες αίθουσες μία για το πρωινό και μία για το ολοήμερο. Τα πράματα είναι δύσκολα για το δάσκαλό μας γιατί πρέπει να διδάσκει σε όλες τις τάξεις μαζί. τα παιδιά πάντως περνούν τη μέρα τους ευχάριστα. τα διαλείμματα βέβαια τους αρέσουν πιο πολύ απ'ολα. πάντως όλα τα παιδιά συμφωνούν πως τους αρέσει πάρα πολύ να έρχονται στο σχολείο.

της Ρίτσας Σβερώνη